RYBíZ

Rybíz proč ho pěstovat?

Rybíz je velmi chutné ovoce, a proto je tak oblíbený v různých druzích kuchyně. je také známý pro své mnohé zdraví prospěšné vlastnosti, a proto se vyplatí pěstovat ho samostatně. Co potřebujete k p přečtěte si více »

 

Rybíz proč ho pěstovat?

Rybíz je velmi chutné ovoce, a proto je tak oblíbený v různých druzích kuchyně. https://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Rybizy/32 RYBíZ je také známý pro své mnohé zdraví prospěšné vlastnosti, a proto se vyplatí pěstovat ho samostatně. Co potřebujete k pěstování rybízu? Kde je lze najít? Jak dlouho proces trvá? Přečtěte si tento článek a dozvíte se více o tomto úžasném ovoci!

Proč pěstovat Rybíz?

Rybíz je ovoce, které se poměrně snadno pěstuje, a proto je často jedním z prvních plodů, které se dostanou do vašeho sadu. Vždyť co může být lepšího než mít na zahradě nebo na pozemku ovocný strom?

Rybíz potřebuje ke svému dobrému růstu kyselou půdu, proto musí mít váš pozemek nebo zahrada kromě tohoto typu půdy také přibližně 50 % humusu. Rybíz je obzvláště odolný vůči chorobám, pokud se pěstuje na svazích, kde je dobrá cirkulace vzduchu - to také zabrání plísním po dešti!

Rybíz miluje stín stejně jako slunce, ale nemá rád sucho, protože zbytečně zatěžuje organismus rostliny. Co se týče zalévání - pokud se v nejbližší době neočekává déšť, mělo by stačit jednou za deset dní. Rybíz je vhodné vysazovat v blízkosti stromů, například jabloní, protože jim poskytuje potřebný stín a zároveň ovocné stromy neovlivňují negativně jeho růst.

Jak pěstovat černý rybíz?

Rybíz lze vysazovat na podzim nebo na jaře, avšak přednost se dává jaru, protože umožňuje lepší vývoj kořenů. Vykopejte jámu dvakrát širší než květináč - umožní to pozdější správný vývoj kořenů! Po výsadbě nezapomeňte zajistit cirkulaci vzduchu kolem rostlin - jinak se může objevit plíseň způsobená vlhkostí. Rybízové keře jsou ideální pro pěstování pod jabloněmi, protože jabloně transpirací odvádějí malé množství vody, která pak stéká přímo do půdy, takže vlhkost zůstává dostatečně vysoká, aby se plody rybízu dobře vyvíjely!

K čemu můžete použít plody rybízu?

Z plodů rybízu na pařezu lze připravit celou řadu přípravků. Od sladkého vína přes džemy až po likéry. Používají se v různých druzích kuchyně, často v kombinaci s masem nebo sýrem.

Kromě toho jsou sazenice rybízu poměrně nenáročné, což je ideální jako zkušební odrůda pro nezkušené pěstitele. Dobře snášejí i špatnou půdu a po zakořenění plodí dlouhá léta. Sazenice rybízu jsou snadno dostupné, ale je třeba pamatovat na to, abyste vsadili na kvalitní keře.

Černý rybíz - cena - nabídka internetového obchodu

Cena sazenic černého rybízu se pohybuje od několika do několika zlotých. Vše závisí především na druhu rostlin. Různé odrůdy černého rybízu dávají různé množství plodů a vyžadují také trochu jinou péči.

Černý rybíz roste na kmeni rychleji než rybíz, který teprve začíná růst, a proto je rozdíl v ceně. Cena černého rybízu není vysoká, zejména s ohledem na jeho mimořádné zdravotní vlastnosti.

V nabídce obchodu jsou také druhy rybízu smíšené roubováním - například kombinace červeného rybízu s černou odrůdou nebo bílým. K dispozici jsou také odrůdy s různou tloušťkou, velikostí a suchostí plodů. Každý typ je vhodný pro něco jiného.

Stojí za to věnovat čas nákupu? Podle našeho názoru ne, čím dříve rostlinu zasadíte, tím dříve se dočkáte výsledků. Krásný ovocný sad máte na dosah ruky, potřebujete jen pár desítek zlotých, půdu a trochu vůle.

Související články